Türkiye’nin milli uzay programı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yakın zamanda açıklandı. 10 madde ile özetlenen programa göre Türkiye 2023 yılında Ay’la ilk temasını gerçekleştirecek. Bu süreci ise uluslararası işbirliği ile tamamlayacak.


Türkiye’nin uzay yolculuğunun asıl hedefi nedir?
Geleceğin artık özel şirketlerin kontrolü altında olacağı tartışılırken, uzay sektörünün liderlerinin de çoğaldığını görmekteyiz. NASA 2005’ten bu yana liderliğini korurken rakip olarak karşısında duran Space X’in başarıları gözardı edilemez.


Milli Uzay Programı dahilinde açıklanan 10 maddeye ait hedefleri değerlendirecek olursak;


Türkiye’nin uzay bilimi alanındaki rekabette yerini almak istediğini görmekteyiz. Yakın zamanda BAE’nin Mars’a araç yollayan 5.ülke ünvanını kazanması, ABD, Japonya, Rusya, Kanada tekelinde üyeleri bulunan Uluslararası Uzay İstasyonun, Ay’ın üzerinde yapılan bilimsel çalışmalarını yayınlaması, söz konusu durumu tetikleyen unsurlar arasındadır.


Türkiye’nin ticari amaçları arasında, uzay ve savunma alanında geliştirdiği ekipmanları uluslararası pazarda ihraç edilmesini sağlamak, yerel uydusunu geliştirerek, ülkelerin roket fırlatma durumunda Türkiye’yi seçmesini sağlamak yer almaktadır.


Aynı zamanda açıklanan maddeler arasında göze çarpan bir detay bulunmaktadır. Türkiye tüm dünyanın da ücretsiz olarak kullandığı ABD asgarisine ait gprs’i kullanmaktadır. Ancak ABD bazı durumlarda bu uygulamanın kullanımını kapatma yetkisine sahiptir. Türkiye, bu uygulamayı kendisinin geliştirebileceğini maddelere eklemiştir.


Türkiye’nin uzay projesi, uluslararası pazarda birçok ihraç kaleminin artmasını sağlayacak ve gelişen dünyaya ayak uydurmada TR için önemli bir adım olacaktır.
Dip not: Milli Uzay Programı kapsamında açıklanan bütçeler konusunda tam bir rakam belirtilmediği için ve açıklanan tutarlar konusunda tutarsızlık olduğu bulunduğundan bütçe kısmı konuya eklenmemiştir.

Özgür Dalçık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz