“Cumhuriyet Köy Projesi”  1937 yılında Atatürk tarafından köyleri modernleştirmek, çağdaş-çevreci bir tarım toplumu yaratmak amacıyla hazırlanmış bir projedir. 70’li yıllarda Afet İnan ve Atatürk tarafından meclise yasa tasarısı olarak sunulmuş fakat bir türlü hayata geçirilmemiştir. Bülent Ecevit’in “Köykent” ve MHP’nin “Tarımkent” projesinin esin kaynağı da Atatürk’ün Cumhuriyet Köy projesidir.

       Aydın’ın Atça kasabası Türkiye’de nüfus planlamasında başarılı olarak uygulana yegâne yerlerden biridir. Aslında Atça’nın imarı 1926’da uygulamaya koyularak hepsine öncül olmuştur. Bugün Danimarka’nın birçok bölgesinde hayata geçirilmiş olan proje, sadece Türkiye projesi değil bir dünya projesidir. Eğer hayata geçirilmiş olsaydı şu an bambaşka bir Türkiye’de yaşıyor olabilirdik. Düzenli şehir yapılaşması konusunda eksiklerimizi görmek ve tespit etmek çok zor olmayacaktır. Fakat sadece sorunun tespiti çözümü getirmemektedir.

      Siyasi parti fark etmeksizin benzer projeler üzerine çalışılması aslında yapılması gereken bir proje olduğunun en somut göstergesidir. Düzenli şehirlerde yaşamak insanların daha huzurlu yaşamasında önemli bir etkendir. Arjantinli felsefeci Angel Livraga’nın dediği gibi “Donuk grafit parçası ile sert ve saydam bir elmas arasındaki fark moleküllerindeki düzende yatmaktadır. “  Şehirlerimiz neden donuk bir granit olsun ki? Elmas olmak varken.

Mine Küçükçakaloğu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz